
Helsinki: Sisäpiha Kolmannella linjalla (talo 5) Kalliossa. Yhdistetty neljästä erillisestä kuvasta. Piha näkyy selvästi Googlen satelliittikuvassa pyöreänä, vaaleareunaisena kuiluna.
Tuosta Googlesta tulikin mieleen: noin kuukausi sitten mietin, saisiko Google Earthiin tägättyä kaikkia Hesa-kuviasi. Kauhea duuni, mutta se voisi ilahduttaa näiden kuvien ystäviä. Jos saisi vaikka jalkansa katkaistua ja kuukauden sairaslomaa, ilmoittautuisin vapaaehtoiseksi :-)
21.03.2006 klo 12.06
Eija
Hämmästyin täysin, kun katsoin kuvaa, ja ajattelin: Nyt Niklas on laventanut reviiriään. Seuraava mielikuva sai jo nauramaan, sillä kuulin jo korvissani HALin äänen. Ihana avaruusseikkailu on alkamassa!
21.03.2006 klo 12.23
Jep, usein tullut tuijoteltua tätä perspektiiviä, frendini asuu tässä taloyhtiössä. Joka kerta kun olen kyläilemään ollut menossa, on katse täytynyt nostaa kohti taivasta. Kaunista, varskinkin keskikesällä tahi kovassa lumisateessa :D
21.03.2006 klo 12.40
Upea kuva. Olen itse pitkään yrittänyt muistaa, että mistä tuo pyöreä sisäpiha löytyykään. Olen Google Earthillakin etsinyt, mutta ilmeisesti liian kaukaa kun itse asun tuossa naapurikorttelissa :)
21.03.2006 klo 13.06
Elisa
Oh hoh!
Avaruusseikkailu tästä tuli minunkin mieleeni :)
Kertakaikkiaan hätkähdyttävä ja erilainen kuva. Upea!
Olen jo syksystä asti katsellut kuviasi lähes päivittäin, mutta nyt vasta kommentoin ensimmäistä kertaa. Pidän kuvistasi kovasti, ja nytkin on 3.2.06 ottamasi joutsenkuva taustakuvana :)
21.03.2006 klo 14.05
saapi saapi
Tulee mieleen se Ring-elokuva :)
21.03.2006 klo 15.25
Niklas Sjöblom
Kiitoksia taas kommenteistanne! Erityisen iloinen olen siitä, että tänään kuviani kommentoi muutama täysin uusi ihminen, ja lisäksi pari "vakioporukkaa" harvinaisempi tapaus. :)
Nimimerkki Theo kiinnitti huomiota siihen, että tämä talo "kuiluineen" näkyy myös 27.9.2005 kuumailmapallosta ottamassani kuvassa. Rakennus on lähellä kuvan oikeaa laitaa, pystysuunnassa suunnilleen keskellä. (Kuvan suuresta versiosta talo erottuu selvemmin.)
Petteri, en yhtään epäile etteikö kuvauspaikkojen linkittäminen Google Earthiin ilahduttaisi kuvieni katselijoita. Joku on aiemminkin ehdottanut jotain vastaavaa, ja olen sitä aika ajoin vähän mietiskellytkin. Mutta kuten jo totesit, siinä riittäisi kyllä melkoisesti tekemistä, joten se jäänee haaveeksi, ellei sitten jompikumpi meistä katkaise jalkaasi... :)
Eija, ennen kommenttisi lukemista HAL ei ollut tullut mieleeni, vaikka Kubrickin 2001: Avaruusseikkailu punaisine tuijotuksineen onkin tehokkaasti syöpynyt mieleeni.
Heli, olikohan kaverisi yksi niistä hymyilevistä tytöistä, jotka lähtiessään talosta näkivät mut pihalla tähtäilemässä kamerani kanssa? :)
21.03.2006 klo 23.30
Erkki
Mainio kuvakulma joka sopii hyvin aiheeseen.
Asuin joskus pitkän aikaa taaksepäin kuvan talossa ja mieleen on jäänyt se pöly mikä pyöri tuossa kuilussa kun ihmiset ravistelivat mitä milloinkin noista porrasaukoista! Kai joskus mattojakin.
22.03.2006 klo 20.00
MikaMana
Tästä kuvasta tuli mieleeni myös toinen kalliolainen sisäpiha, eli Pääskylänrinne 6:n porttikonki. Erotuksena vain, että se on neliön mallinen, ei pyöreä.
Käyhän katsomassa ja tee osa 2 :D
Hämmästyksekseni näin syksyllä valokuvataiteen museolla Jussi Aallon ottaman kuvan, jossa taiteilija oli sen näkymän tallentanut ja julkaissut jo vuonna 1971 ("sörnäinen").
23.03.2006 klo 11.13
Paula
Piristävästi erilaisia nämä viimeisimmät. Rinnan nähtynä antaisin nimen "Kuu ja tähti". Ja tämän toisen voisi myös nähdä päreistä punottuna majana, jossa savuaukko. Tuovat myös mieleen TV:ssäkin takavuosina nähdyn elokuvan (vaiko TV-sarjan?) "Pala taivasta". Pala taivasta voi riittää...
24.03.2006 klo 12.09
Jon
Hetken luulin tämän olevan Kasarminkadulla. Sen eteläpäädystä löytyy myös pyöreä, joskin vihreä, piha.
Jon
24.03.2006 klo 16.39
Niklas Sjöblom
Jon, kiitos tiedosta! Löysin Kasarminkadun pyöreän pihan Googlen sateelliitikuvasta, ja käynen jossain vaiheessa katsomassa sitä vähän lähempääkin. :)
28.03.2006 klo 00.24
Lähetä kommenttisi vain kerran!
Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista
Kommentit (12)