
Helsinki: Kansalliskirjaston kirjatorni Rotunda loistaa syysillassa. Laajennusosan suunnitteli Gustaf Nyström ja se rakennettiin 1902-1906. Koottu kuudesta erillisestä kuvasta.
Niklas Sjöblom
Rotunda näkyy vain kirjaston sisäpihalta, eikä siellä pääse tarpeeksi kauas, jotta rakennuksen saisi mahtumaan yhteen kuvaan. Laajakulmaobjektiivi auttaisi, mutta koska en omista sellaista, tarkoituksenani oli koota Rotunda kahdestatoista "palasesta". Palasten yhdistäminen osoittautui kuitenkin suunnattoman hankalaksi, ja pitkän puurtamisen jälkeen jouduin tyytymään tähän kuuden kuvan versioon, jossa näkyy vain Rotundan yläosa. Perspektiivi on aika erikoinen ja kuvassa on muitakin "outouksia", mutta toivottavasti ne eivät pistä silmään liikaa. :)
05.10.2006 klo 23.58
Helen
Tekniikka on ihmeellistä!
06.10.2006 klo 08.10
Eija
Kiitos puurtamisesta, olet tehnyt harvinaisen kuvan. Ja kauniin, Rotunda loistaa pimeässä illassa vangitsevalla tavalla. Se myös vie katsojan - ainakin minut - vuosikymmeniä, jopa -satoja ajassa taaksepäin. Menneen ajan fiilistä.
06.10.2006 klo 09.03
Nek
On kyllä sääli että Rotunda jää sillä tavoin ikään kuin piiloon sinne sisäpihalle, ansaitsisi olla näkyvämmässä paikassa.
Kansalliskirjaston sivuilta löysin Nyströmin luonnostelman tai vastaavan Rotundasta, pystyy paremmin hahmottamaan rakennusta: http://www.lib.helsinki.fi/yleistieto/images/Rotunda_julkisivu.jpg
06.10.2006 klo 12.38
Niklas Sjöblom
Rotundaa ei rakennettu tarkalleen tuon piirroksen mukaisesti, sillä eroavaisuuksia löytyy ainakin ylimmän kerroksen ikkunoiden muodosta sekä kuvanveistäjä Walter Runebergin tekemistä kasvoveistoksista ja niiden sijoituksesta. Myös rakennusta kiertävää ikkunatonta kaistaletta on yksinkertaistettu, mikä näkyy hyvin myös tästä valokuvasta.
06.10.2006 klo 13.28
Kirsi m
En ole ikinä mistään Rotundasta kuullutkaan, olenhan maalainen, mutta kuvana tämä on hieno. Kun näkee kuvan rakennuksesta jossa on valot sisällä, tulee mieleen miten viihtyisää tai upeaa sisällä olisi. Taidanpa huomenna käydä katsomassa kun käyn Helsingissä.
06.10.2006 klo 22.48
tuula
Kaunis, kaunis. Tuonne sisäpihalle pitää mennä hyvän runokirjan kanssa lukemaan ja nauttimaan atmosfääristä. Voisi hetken aikaa olla "ylevä sielu" :)
07.10.2006 klo 12.13
Lähetä kommenttisi vain kerran!
Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista
Kommentit (7)