Helsinki: Ensilumi on satanut Sörnäisten satamaan johtavalle rautatieraiteelle. Ratapenger erottaa pohjoispuolella (vasemmalla) olevan Kumpulan eteläpuolella sijaitsevasta Vallilasta.

 Sijainti kartalla   |   Kuvattu 01.11.2006 (keskiviikko) klo 13.23   |   Suuri versio

Jukka1

Väristä musta-valkoiseen! Komea veto. Tässä aiheessa mustavalkoisuus on eduksi. Tulee mieleen oma nuoruus ja kuvausharrastuksen ensimmäiset "taiteelliset" kuvat.
On muuten aika kolmiulotteinen tämä otos, kun katse lähtee kiskoa pitkin "äärettömään"

02.11.2006 klo 12.30

Niklas Sjöblom

Jukka, hyvin huomasit "temppuni", eli että hain mustavalkoisuudella kontrastia edelliseen kuvaan. Samaa harrastin viime elokuun kahden viimeisen kuvan kohdalla. Sommittelu ei tässä ole ihan sitä mitä hain, mutta menköön. Pian kuvan ottamisen jälkeen, kun olin jo poistunut paikalta, kuvaussuunnasta tuli pitkä tavarajuna. Olisi ollut hienoa saada lähestyvä veturi valoineen mukaan kuvaan.

02.11.2006 klo 12.50

Jukka1

Ehkä oli parempi poistua ;-)

02.11.2006 klo 18.10

Aiu

Tässä kuvassa on lievästi ankea tunnelma, niinkuin -60 luku
jolloin oli pakko lähteä jonnekin.

05.11.2006 klo 18.06

Kommentoi tätä kuvaa

 



Ei näy kommenttisi yhteydessä.

 


Nimesi toimii linkkinä kotisivullesi.

Haluatko selaimen muistavan tietosi?



Kommentin linkit tulisi merkitä html-koodilla <a href="http://...">linkkiteksti</a>.

Täytä ainakin siniset kentät, kiitos!
 

 

Lähetä kommenttisi vain kerran!

Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista

taivasalla.net