Jökulsárlón, Islanti: Jäävuoria Jökulsárlónissa, Islannin kaakkoisrannikon läheisyydessä sijaitsevassa suuressa jäätikköjärvessä. Jäätikköjen sulamisesta 1930-luvulla syntyneen järven vesi ja jäävuoret ovat peräisin taustalla näkyvästä Breiðamerkurjökullin jäätiköstä, joka on osa Euroopan suurinta jäätikköä, Vatnajökullia.
Toivottavasti musta aine ei ole mitään myrkyllistä likaa, joksi cityihminen sen ensimmäiseksi (valitettavasti) mieltää. Eihän se ole öljyä/nokea, eihän? Kai ilma siellä oli sentään raikkaan tuoksuista?
21.04.2008 klo 20.10
Niklas Sjöblom
Paula, tuo musta on varmaankin maa-ainesta, jota jäätikkövirta on irrottanut mukaansa, ja laavaperäinen maa on tietysti aika mustaa. Vastaus kysymykseesi riippuu siis vähän lian ja myrkyn määritelmästä, mutta musta aine ei siis ole ihmisen aiheuttamaa. Ilma oli kyllä Islannissa tosi raikasta ja puhdasta.
22.04.2008 klo 20.52
katri
Upea kuva! Olen kerran käynyt Islannissa ja haluan takaisin. Upea paikka kertakaikkiaan!
05.05.2008 klo 05.28
Niklas ja vakitytöt näkevät eläimiä tämän tästä kuvien osa-alueista. Silmät sikkuralle ja mielikuvitus valloilleen! Minä ainakin näen vaikka kuinka paljon elikoita?? Näkevätkö muut?
15.05.2008 klo 23.38
Joo-o: valas, pöllö (useita), lokki, rausku, käärme... näin ensi hätään :D...
16.05.2008 klo 11.14
Lähetä kommenttisi vain kerran!
Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista
Kommentit (6)