Helsinki: Katariinankatu kuvattuna Aleksanterinkadun kulmalta Kruununhaasta etelään kohti Kauppatoria ja Eteläsatamaa. Iltahämärissä otettua kuvaa hallitsee kantakaupungin vanhin rakennus, vuodelta 1757 peräisin oleva Sederholmin talo.
Helen
Hauska ja jotenkin satumainen. Upeat värit. Hyvä taustakuvana kun "laihtuminen" ei haittaa.
19.03.2008 klo 08.16
Heli
Hmm.. mulla tuli taasen huono olo kun katoin tätä kuvaa, jotenkin alko päässä viiraamaan ja kiristämään. Liian jotenkin.. epänormaalin vinoa. Mutta mulla nyt viiraa muutenkin päästä, älkää välittäkö! heh...
19.03.2008 klo 09.50
Kirsi
Tämä on ilmiselvä Vincent van Gogh!
19.03.2008 klo 10.02
Melita
Väreiltään ja tunnelmaltaan kuin Vincent van Goghin Yökahvila.
19.03.2008 klo 10.05
kahdeksan
Mielenkiintoinen,onko värejä muutettu,vai onko meillä noin hienon värinen taivas..?
19.03.2008 klo 11.56
Niklas Sjöblom
Kiitos kommenteistanne! Yksittäisiin väreihin en ole koskenut, mutta muutin kuvaa kokonaisuudessaan hieman sinisempään suuntaan, koska se näytti ennen sitä jotenkin turhan kellertävältä. Taivaan sini ei mielestäni paljon muuttunut alkuperäisestä, vaan ero näkyi lähinnä kadussa ja rakennuksissa. Voimakkaiden värien salaisuus piilee pitkässä, puolen minuutin valotusajassa, joka on kirkastanut myös tummenevan iltataivaan syvänsinistä sävyä.
19.03.2008 klo 12.12
Katri
Aivan ihana kuva! Todellakin jotenkin sadunomainen. Erikoinen kuvakulma lisää kuvan kiinnostavuutta.
19.03.2008 klo 13.11
matti
Ja mä olin ihan varma et tää on HDR-kuva.
19.03.2008 klo 18.01
Niklas Sjöblom
Matti, nyt kun sanot, niin siltä se kieltämättä näyttääkin.
19.03.2008 klo 18.09
Aiu
Erikoisen oloinen kuva, tuntuu kuin seinät kaatuis päälle.
19.03.2008 klo 19.30
Arja
Juuri tuo seinien vinous tekeekin kuvan tunnelman.
Mutta onkohan noita lamppujen valonsäteitä hieman tehostettu tunnelmaan sopiviksi ;-)
19.03.2008 klo 20.15
Niklas Sjöblom
Kuvan vinous ja seinien kaatuminen johtuu kalansilmälinssin aiheuttamista vääristymistä. Niitä on hieman korjailtu jälkikäteen, mutta kokonaan niitä ei olisi kannattanutkaan korjata, sillä siinä tapauksessa kalansilmän vahvuus, eli laaja katselukulma, olisi menetetty samalla.
Ihmettelin itsekin noita lamppujen valonsäteitä. Otin samasta paikasta useamman kuvan, joista osassa lamput näyttivät tavallisilta valoläikiltä, kun taas toisissa ne säteilivät kuten tässä. Huomasin, että pisimpään valotetuissa kuvissa oli komeimmat säteet. Tiedä sitten, mistä sekin johtuu, mutta valitsin tahallani kuvan, jossa lamput säteilevät. Säteitä löytyy myös seuraavaksi julkaistavasta kuvasta.
19.03.2008 klo 21.05
PPusa
Tähtiefekti korostuu aukkoa pienentämällä eli olit jäljillä valotusajan suhteen. Todennäköisestihän olet valotusaikaa pidentäessä pienentänyt aukkoa.
Efektin laatu ymmärtääkseni vaihtelee objektiiveittain riippuen siitä miten aukon himmentäminen on toteutettu. Tätä en kuitenkaan ole sen enempää jaksanut itse kokeilla.
27.03.2008 klo 19.35
Lähetä kommenttisi vain kerran!
Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista
Kommentit (14)