Märket, Ahvenanmaa/Ruotsi: Suomen ja Ruotsin rajalla Ahvenanmerellä sijaitseva Märketin majakkaluoto kesäyön hämärissä. Kuvassa loistavat Märketin heikosti erottuvan valon lisäksi vasemmalla laskeva kuu ja keskellä horisontissa Ruotsille kuuluva Understenin majakka.
kahdeksan
Ei voi olla totta,nämä kuvat paranevat joka kerta.Juuri tuollaisena muistan Ulko-Kallassa joskus sijainneen kalamökkimme kallion,vesi oli kirkasta,melkein eroitti kalatkin pohjasta.
24.07.2008 klo 20.55
Kiitokset Niklas huikaisevista majakkakuvista! Yksi kysymys minua on askarruttanut jo useiden kuvien kohdalla: mikä on tuo valopiste horisontissa? Päiväkuvissa näkyy jonkinlainen torni. Toinen majakka?
25.07.2008 klo 12.24
Niklas Sjöblom
Kiitos kommenteista! Kuvatekstistäkin ilmenee, että valopiste horisontissa on Ruotsin puolella oleva Understenin majakka. Märketin ja Understenin välistä kulkee rahtilaivaliikenne Selkämerelle ja Perämerelle, ja väylällä näkyikin lähes jatkuvasti yksi tai useampi rahtilaiva.
25.07.2008 klo 13.13
Lähetä kommenttisi vain kerran!
Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista
Kommentit (4)