Helsinki: Pitkäsilta kuvattuna Kaisaniemenrannasta kohti Siltasaarta. Sotien jättämät arvet näkyvät selvästi vuonna 1912 valmistuneessa kolmiholvisessa graniittisillassa.
tuula
Helsinki -kultainen kaupunki :) Ainakin Niklaksen linssin läpi nähtynä :D
19.01.2009 klo 09.34
Aiu
Hyvä kuva Pitkäsillasta, vaikkei se todellisuudessa niin kovin pitkä ole. Kuvassa näkyy jatkosodassa tulleet jäljet siitä kuin itänaapuri yritti hävittää sillan, hiukka meni vinoon koska ammus osui Siltasaarenkatu 2-4:ssä olleeseen Alkon varastoon, pommisuojassa olleilla oli juotavaa kun seinä hajosi. Pari-kolme vuosikymmentä sitten tässä oli niin vahva jää että sen yli pystyi kävelemään vaikka sillan kohdassa on virtaus.
19.01.2009 klo 11.33
Kuvassa silta näytää juustosta (tai korkista) tehdyltä, mutta... eipäs ole saatu murrettua; 100-vuotissynttäri lähestyy vauhdilla, :)!
19.01.2009 klo 12.53
Hara
Tostakin on jokusen kerran botskilla tullu skujattua. Meillä oli aikoinaan botski talvisäilytyksessä Kaisiksessa. Keväällä, kun faija oli vetäny myrkyt botskin pohjaan ja botski sköneen heti, kun siihen oli tsargat.Kliffointa oli aina se, kun botskia alettiin pukeilta kantamaan kohti sköneä niin me saatiin aina jeesiä denoilta, jotka bunkkas siellä rantsussa. Ne oli aina valmiita jeesaamaan ja niille heitti jokusen huggen fyrkkaa niin ne vaan smailasi ja tyytyväisiä. Niklas löytää aika hyvin maisemia mun lapsuudesta.Kiitos siitä.
20.01.2009 klo 08.32
Niklas Sjöblom
Kiitos kommenteistanne! Sillan satavuotispäivä koittaa tosiaan melko pian.
Hara, korjasin nimesi. Kiitos tarinasta. Lienet hengaillut nuorena samoissa paikoissa kuin minä, joten yhteisiä maisemia löytyy "automaattisesti". :)
20.01.2009 klo 08.51
Hara
Kiitos Niklas nimen korjauksesta. Elämäni ekat 7 v tuli budjattua Mansku 17 sisäpihalla missä oli vielä siihen aikaan leffa nimeltä Capitol. Siellä pyöri pääasiassa Venäläisiä leffoja ja, kun faija oli tsilarina " vanhassa Forumissa" niin sehän oppia tsennaamaan sieltä lähes kaikki myös Capitolin portsarin, joten niitä leffoja tuli nähtyä enemmän kuin tarpeeksi. Mikäli en ihan väärin muista niin Capitolen poke oli jokseekin hyvä bokraamaan ja taisi olla myös aika tunnettu kundi sillä alalla. Muistan myös Seekin lihakaupan ja siinä paikalla taitaa nykyä olla pikaruokala. Arvostan todella korkealle sfääreihin nämä fotot mitä olet vuosien saatoissa ottanut ympäri Stadia.
20.01.2009 klo 09.40
Hara
Anteeksi erheeni. Siis Mansku 16 .................
22.01.2009 klo 15.43
Lähetä kommenttisi vain kerran!
Uusimmat kommentit kaikista kuvista ja molemmista kieliversioista
Kommentit (7)